כל הקבוצות

אם הקבוצה שלכם אינה מיוצגת כאן, או אם תרצו להוסיף תוכן בכל נושא אחר*, אתם מוזמנים להעביר תמונות וטקסטים למערכת בלחיצה על כפתור "צור קשר" בתפריט התחתון.

*נושאים נוספים בתכנון: ימים ראשונים, אולפן, קייטנות וספורט, מפי הטף

מוסקיטו הלך בשדות הדפס שלח לחבר
יוסי בן דוד   
muskito.jpg

 את הסיפור הבא ניתן לתאר במילים "לא יאומן כי יסופר" והוא גם מתאים לרוח יום העצמאות. איפשהו בתחילת שנות השישים תוכננה בהעוגן משימה דמיונית ונועזת - מציאת מיתקן שעשועים לילדי הקיבוץ! אנחנו מדברים כאן על התקופה שלפני מלחמת ששת הימים, מחסור בתקציבים, חיסכון הוא צו השעה ויש צורך להיות מאוד יצירתיים עם כל רכישה. ולכן הוחלט ללכת על בטוח, על מטוס קרב! 


זה אולי נשמע פשוט אבל זה לא, מכיוון שכל אחד הרי יודע שילדים רבים על כל דבר, ויש כל מיני סוגים של מטוסים שמתאימים לכל מיני סוגים של ילדים. למשל ילד סקרן (כמו יהודה פורגס ) בטח ירצה לשחק בהליקופטר וילד ביישן בטח ירצה מטוס תובלה, אבל מטוס קרב זה בחירה בטוחה, כי עליו - אף אחד לא יריב.


המטוס שנבחר היה אכן מטוס קרב מסוג מוסקיטו, תוצרת חברת "דה הווילנד" הבריטית. היה זה מטוס מתקופת מלחמת העולם השנייה ששימש את חיל האוויר הישראלי בכבוד במשימות תקיפה, כגון הפצצת שארם א-שייך במבצע קדש. למוסקיטו מוטת כנפיים של 16.5 מטר, שני מנועי "רולס רויס" ארבעה תותחים, ארבעה מקלעים ושתי פצצות מתחת לכנף... בקיצור, מטוס חינוכי. זאת אומרת ישר רואים כאן, משלל התכונות המפורטות דלעיל, שאנחנו בעצם מדברים על מטוס שמייצר אווירת קונצנזוס.

 

כיצד מובילין?


אל הדגל נקרא יונה (יאניקה) פלד. בחצות הליל, בבסיס אי-שם ליד פתח תקווה "הועבר" המטוס מידי חיל האוויר הישראלי לטובת ילדי הקיבוץ. את המטוס "השחילו" החוצה דרך פירצה בגדר הבסיס וחיברו אותו לייצול של  טרקטור האוליבר הירוק של הפלחה (שנמצא כיום ליד עץ השיקמה בגן השעשועים בקיבוץ). בחיל האוויר הרי כל אחד יגיד לך ששירות זה שירות ולכן, יחד עם המטוס הועבר גם תצלום אווירי מסווג שהכיל את פירוט שבילי העפר האלטרנטיביים שבהם ניתן להוביל מטוס שכזה מבסיס החיל לקיבוץ.

בשיחה שקיימנו לאחרונה עם יאניקה שאלנו את השאלה המתבקשת - איך גוררים מטוס עם מוטת כנפיים העולה על 16 מטר בשבילי עפר חקלאיים צרים - ויאני השיב שבאופן עקרוני כל מה שעמד בדרך וחסם את תנועת המטוס - הושכב! (זוהי אגב דבקות במטרה שפסה ועברה מן העולם וחבל...). לאחר שעות רבות של נהיגה הגיעה הכבודה לקיבוץ והמטוס הוחנה ליד משק הילדים (בתמונה למעלה: אריה שמרר ושתי ידידות).

 

muskito2.jpg
 מיליטריזם סוציאליסטי


שמחת ילדי הקיבוץ לא ידעה גבולות! ממש כמו בשיר הילדים של אז: "הדואר בא היום, באוטו האדום, ולי הביא מטוס של קרב, מטוס עם טיל...". ככה, ביום אחד בהיר, אל מול עינינו המשתאות עמד לו המטוס, לציונות לסוציאליזם ולאחוות עמים, ועוד בשמישות מלאה. ניתן היה לשבת בתא הטייס, לסגור את החופה, החלונות היו שמישים, האוזניות, מכשירי השליטה והפיקוד - הכל היה בשלמות מבצעית (כושר אפס כמו שקוראים לזה בצבא). ניתן היה גם לשלוט על תנועת הזנב והכנפיים באמצעות הסטיקים של המטוס. הגלגלים, הפרופלורים (מדחפים), הכל עבד כמו שעון.

אבל כמו כל דבר טוב, גם זה עבר והמטוס גבה את קורבנותיו. אמנון ורדי , שלימים נודע כמנחית כדורעף מחונן בהפועל העוגן ובנבחרת ישראל, ניסה את מזלו במשחק על מדחף המטוס והנחית את עצמו אנכית ארצה תוך כדי שבירת כתף. (בתמונה מימין רואים דווקא את מאיר תמיר , יציב על החרטום). עץ הבלזה שממנו היה עשוי המטוס לא עמד בפגעי הזמן וציפוי הצלולויד שעל גוף המטוס קולף בידי ילדי הקיבוץ כשאלו גילו כמה קל להדליק אותו. וכך, בצער רב, נמכר המטוס אחרי כמה שנים (בסביבות 1968) לסוחרי מתכת חסרי לב ושאריותיו הועלו באש.

מהצצה חטופה לאתר מוזיאון חיל האוויר אפשר ללמוד שאין שם כיום אפילו מטוס מוסקיטו אחד לתצוגה. צא ולמד, אולי המוסקיטו "שלנו" היה אחד האחרונים, אולי אפילו האחרון שבהם, אולי...

 

אחרית (שהיא ראשית) דבר

תהינו איך יכול להיות שחיל האוויר שלנו מקצה מטוס לטובת ילדי העוגן. עשינו שיעורי בית, והגענו לרפי וילמן. רפי מספר שהוא, כילד בן תשע, אהב מטוסים. הוא כתב לדן טולקובסקי (מפקד חיל האוויר בשנים 1953-1958) מכתב כמו שרק ילד יודע לכתוב: "אתה יכול לסדר לי בבקשה מטוס שאני אוכל לשחק איתו?" ככה, במילים האלה. אחרי זמן קצר הגיע מכתב רשום ממפקד החיל לילד רפי בזו הלשון: "אחד מטוס לפקודתך!". המכתב הזה עדיין שמור בבוידעם של פריץ (גד וילמן ).

הסרט על הגעת המטוס לקיבוץ נמצא במכלול סרטי העוגן, ולכבוד יום העצמאות הוא מצטרף לאתר העוגן שלנו.

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube videoהדפס | שלח לחבר


הפרק נכתב ברצון טוב וכוונה כנה. תגובות, תיקונים והשלמות מציבור הקוראים יתקבלו ברצון, בעזרת מערכת התגובות להלן.
הוספת תגובה: שמור את תגובתך עניינית וקשורה לפרק זה. תגובות לא רלוונטיות או פוגעות יימחקו.
הקוד המופיע למטה נועד למנוע דואר-זבל ותגובות אוטומטיות. הכנס קוד זה בשדה המתאים לפני שליחת התגובה.

שם:
תגובה:

קוד: Code

 
הבא >